Když byl Parkour
ještě underground

Píše se rok 2007 a já se začínám věnovat nevšednímu pohybovému „underground“ proudu, parkouru. Jde o  pohybovou disciplínu, ve které je hlavním cílem překonávání překážek v přirozeném prostředí. V parkouru se nesoutěží a tak si mě tato aktivita rychle získává.

Každodenním problémem při trénincích je snaha bezpečně uložit klíče a „hloupý“ tlačítkový telefon tak, aby ty věci nikde na těle nepřekážely. Hledali jsme nejvhodnější zavazadlo, které by nás neobtěžovalo a neomezilo nás ani při kotoulech.

Úskalí batohů

Parkouru se v České republice v té době věnuje jen hrstka lidí, snad pár desítek a na trhu není k dostání (kromě dobrých bot) žádné vyhovující parkour vybavení, natož batohy.
Řešíme to různě. Většinou bereme velké batohy, které vždy odhazujeme stranou, když se chceme pořádně hýbat.
Někdo používá malý cyklobatoh, ale stále je to jen z nouze ctnost.

Uplyne nějaký čas a na trhu se objevuje světélko naděje.
Jeden ostravský parkourista přichází na trh se zvláštní parkour vestičkou zvanou Flexibag. Produkt dostal svou šanci i mezi námi kluky z Jablonce, ale celkově se neujal a možná díky ne zas tak praktické konstrukci nakonec upadá do zapomnění.

To, co chceme, zůstává u běhu i parkouru stejné, toužíme po volnosti, lehkosti a efektivitě

Start-up

Uplynulo několik let a já díky intenzivnímu studiu postupně přestávám úplně sportovat. V hlavě se mi ale stále honí otázka – existuje takové zavazadlo,
které nikdy neomezuje a nepřekáží ani při tak náročné aktivitě jako je parkour?

Studium se mi chýlí ke konci a já pociťuju pořád větší touhu se zase začít věnovat parkouru. Současně hledám i možnosti uplatnění po studiu a v jedné chvíli mi svitne: „Tak vymysli sám takové řešení běžeckého batohu, který bude vyhovovat i tak náročné aktivitě jako je parkour!“
„Když to klapne, nejenom, že budeš moct přijít na trh s něčím novým, ale zase budeš moct začít pořádně sportovat.“

Nečekám ani vteřinu a hlásím se do nadcházející soutěže start-upů pořádanou ekonomickou fakultou Technické univerzity v Liberci. V průběhu ověřuji svůj koncept pásového pouzdra přes tělo.

Binder, tak jsem tehdy pracovně nazval svůj výrobek, který pak v soutěži vyhrává první místo a já se svým prvním kapitálem 75 000 Kč rozjíždím nové podnikání. Nové myšlenky mi vibrují v hlavě: „Doma máš ročního syna, studium je u konce – udělej to teď nebo nikdy! Jestli máš něco zkusit rozjet, tak teď!“

Martin Skalník 2007
Výhra ve start-up soutěži 2016
Martin Skalník 2017

Start 2017

Zakládám značku MASK Gear a koncem roku 2017 uvádím na trh první dva modely batohu, jemuž zůstal pracovní název „Binder“. Jde o model Jogger, určený hlavně pro běžce a model Konger, vyladěný pro traceury – parkouristy.

Binder je první zavazadlo svého druhu, které uživatele nijak neomezí a nikdy mu nebrání v jeho pohybových aktivitách.

— MARTIN SKALNÍK